Criar uma Loja Virtual Grtis
Chic! voir ce complet film 4K

Shabby chic

Shabby chic- poradnik Westwing

Shabby chic – delikatny, kobiecy, subtelny. Przywodzi na myśl zapach świeżo wykrochmalonej pościeli, jasne firanki poruszane wiatrem, pyszną kawę z mlekiem pitą w porcelanowej filiżance. To styl z duszą, który wyklucza to, co nowe, lśniące i nieskazitelne.

Pierwszy sklep, oficjalnie dedykowany stylowi shabby chic, powstał niemal 25 lat temu w Santa Monica w Kalifornii. Jego założycielką była nieznana wówczas autorka książek o aranżacji wnętrz – Rachel Ashwell. Małej Rachel miłość do rzeczy pięknych i starych wpoili rodzice. Matka restaurowała porcelanowe lalki. Ojciec zajmował się sprzedażą starodruków. Nic więc dziwnego, że to Ashwell postanowiła wylansować shabby chic jako pomysł na spójną stylizację wnętrza. Sama nazwa została ustalona niemal dekadę wcześniej.

Co oznacza shabby chic?

W 1980 roku magazyn „The World of Interiors” po raz pierwszy oficjalnie użył terminu shabby chic. W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego jego pierwszy człon oznacza nędzny, wytarty i sfatygowany. Amerykański magazyn potraktował zatem nazwę shabby chic w sposób nieco przewrotny. Shabby chic – sfatygowany szyk. I faktycznie, oglądając rzeczy w tym stylu, ma się poczucie paradoksu – są piękne, choć wyglądają, jakby nikt o nie nie dbał. Jak twierdzi Rachel Ashwell, w dobie Photoshopa i chirurgii plastycznej spękane, powycierane powierzchnie mebli są cudowną odmianą. „Uważam, że w ich niedoskonałości tkwi ogromna siła” – powiedziała w jednym z wywiadów.

Paleta barw i dekoru

Shabby chic uwodzi kobiecością i harmonią subtelnych barw. Żeby go stworzyć, należy wydobyć z siebie maksimum romantyzmu rodem z sagi o Ani z Zielonego Wzgórza. Kolorystyka oscyluje wokół bieli, écru, bladych odcieni różu bądź jasnego błękitu. Dopuszczalne są również delikatne żółcie i łamane lawendowym odcieniem szarości. Ogromną rolę odgrywają również romantyczne wzory. Shabby chic nieobce są motywy serduszek, aniołków i desenie kwiatowe. Można znaleźć je na kapach, pościeli i zasłonach. Shabby kocha biel urozmaicaną jednym konkretnym motywem – białe dekoracyjne poduchy świetnie czują się z mniejszą, kwiatową wstawką bądź falbanami w innym, jasnym kolorze.

Firanki w stylu shabby chic to jeden z najprostszych sposobów na wprowadzenie do aranżacji romantycznej nuty. Warto wybrać koronkowe firanki o lekko pożółkłym kolorze. Można podwiązać je jedwabnymi wstążkami w kolorze pudrowego różu lub delikatnego błękitu.

Tapety i shabby chic również świetnie się dogadują – trudno sobie bez nich wyobrazić aranżację w tym stylu. Najlepszym wyborem będą tapety w delikatne wzory kwiatowe lub zwierzęce. Można również zdecydować się na białe tapety w klasyczne pasy.

Meble pięknie odrapane

Meble shabby chic produkowane są z ogromną starannością. Każdy mebel swoim wyglądem opowiada jakąś historię. Jednym słowem – są to przedmioty z „duszą”.

Meble shabby chic często są mylone lub porównywane do mebli w stylu prowansalskim. Faktycznie, jedne i drugie są do siebie bardzo podobne. Wynika to z faktu, że styl shabby chic powstał z inspiracji wnętrzami z krainy lawendowych pól. Meble shabby chic, podobnie jak te prowansalskie, zwykle mają kabriolowe nóżki i biały kolor. Różnica polega na tym, że meble shabby chic zawsze wyglądają na wiekowe. Mile widziane są tu wszelkiego rodzaju przecierki i inne niedoskonałości faktury. Uzyskuje się je poddając meble procesowi postarzania. Meble znalezione na babcinym strychu lub na pchlim targu również mogą pięknie wyglądać we wnętrzach w stylu shabby chic. Wystarczy, żeby miały jasny kolor i żeby było widać, że są wiekowe.

Do aranżacji shabby chic lubią wkradać się meble ludwikowskie – fotele na giętych nóżkach czy łoża z litego drewna z rzeźbionym wezgłowiem. Pojawiają się także złota ornamentyka wykończeń, zdobniki w postaci cherubinów oraz detale nawiązujące do stylu klasycznego. W stylizacjach shabby w roli głównej występują najczęściej nowe, jednak specjalnie postarzone meble. Aby wyglądały na leciwe, stosuje się specjalne metody przecierania i odrapywania z farby (ręczne lub mechaniczne). Meble w stylu shabby chic to również stare meble rustykalne – kredensy. komody lub krzesła. Powinny być wykonane z naturalnego drewna i bielone.

Jak postarzać meble, aby były „shabby”?

Znalezienie odpowiednich, starych mebli w stylu shabby chic nie jest wcale rzeczą łatwą. Na targach staroci często można znaleźć meble, które swym kształtem idealnie wpisują się we wnętrza z nutą shabby chic, lecz są zbyt „nowe” lub mają nieodpowiedni kolor. Dzięki kilku prostym sztuczkom łatwo nadamy im jednak odpowiedni wygląd.

Aby stworzyć mebel w stylu shabby chic, należy pokryć go kilkoma warstwami farby – tak, aby przez następną warstwę przebijała się poprzednia. Najkorzystniej, gdy pierwotnie meble są w ciemnym kolorze, ponieważ łatwiej będzie nam uzyskać efekt postarzenia. Przydaje się specjalny wosk do mebli. który aplikuje się na czystą i odtłuszczoną powierzchnię sprzętów przed pomalowaniem. Farbę nakłada się parokrotnie.

Kiedy farba wyschnie, czas na przecierkę. Najlepiej jest wykonać ją papierem ściernym o ziarnistości 120. Meble można pomalować w kwiatki lub inne motywy roślinne. Inspiracje znajdziesz wszędzie wokół siebie. Efekt końcowy w dużej mierze zależy od zdolności manualnych. Jeżeli czujesz, że podobne wyzwanie Cię przerasta, gustowne meble w stylu shabby chic do swoich wnętrz znajdziesz online.

Meble shabby chic i ozdobne detale

Idealnym dodatkiem do mebli w stylu shabby chic są ozdobne gałki w kształcie serca. Te niewielkie dekoracje wprowadzą do wnętrza nutę romantycznego, nieco sentymentalnego designu. Takie akcenty są mile widziane we wnętrzach aranżowanych w tym modnym stylu.

Sypialnia w stylu shabby chic

Romantyczny, pełen lekkości styl shabby chic idealnie nadaje się do aranżacji sypialni. Podstawą wystroju tego pomieszczenia są tekstylia. pościel, narzuty, dywan i zasłony. Powinny być wykonane z lekkich, jasnych materiałów. Pościel w stylu shabby chic może być ozdobiona kwiatami w pastelowych kolorach – najlepiej wyglądać będą róże! W oknach warto zawiesić lekkie, muślinowe firanki, a na parapecie ustawić doniczki z kwiatami.

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko . Do stylu shabby chic doskonale będzie pasował mebel z żeliwnym wezgłowiem pomalowanym białą farbą – jest to niezwykle oryginalny i piękny mebel! Nie mniej ważną rolę odgrywa w sypialni w stylu shabby chic komoda. Mebel powinien mieć charakterystyczny, „sfatygowany” wygląd. Żeby przełamać biel aranżacji, można zdecydować się na mebel w kolorze pastelowego różu lub morskiego błękitu. Na komodzie można ustawić szkatułki na biżuterię i dekoracyjne figurki .

Stół w czterech porach roku

Stół w stylu shabby chic może mieć wiele odsłon. Niech będzie to ogród inspiracji! Wykorzystaj kwiatki, liście, donice i inne ozdoby. Wiosenna aranżacja powinna być delikatna i romantyczna. Hiacynty czy narcyzy warto wyeksponować w białych, przecieranych doniczkach. W porcelanowych filiżankach pięknie zaprezentuje się rzeżucha. Latem w prostych, szklanych słoikach warto postawić na cięte róże (mogą być dzikie). Naczynia wystarczy przewiązać złotą wstążką bądź koronką. Jesienią. aby było „bardziej shabby”, gałązki liści można wstawić do stołowej, klasycznej wazy. Zima lubi shabby chic – oprószone sztucznym śniegiem cyprysy w białych doniczkach czy przecierane biało-złote świeczniki wprowadzą w domu świąteczny nastrój.

Kuchnia w stylu shabby chic

Białe fronty kuchenne i drewniane blaty. zasłonki w kwiaty i stare, kolorowe puszki – oto przepis na kuchnię w stylu shabby chic. Żeby aranżacja była kompletna, warto uzupełnić ją tekstyliami w pastelowych kolorach i wyeksponować porcelanę ozdobioną kwiatowymi wzorami. Kuchnia w stylu shabby chic nie obejdzie się oczywiście bez naturalnych kwiatów – na stole lub parapecie warto ustawić doniczki z miniaturowymi różami. Oto kilka pomysłów na dekoracje w stylu shabby chic:

Zmiana na shabby chic

Inspiracją dla wszystkich, którzy chcą aranżować w stylu shabby, może być Amerykanka Sandy Foster. Kilka lat temu kupiła niepozorną chatę na skraju lasu, wyremontowała i urządziła ją w stylu shabby chic. Ta metamorfoza obiegła najważniejsze magazyny wnętrzarskie. Niegdyś zwyczajna drewniana chatka zaskakuje dziś romantyzmem. Wszystko tonie w bieli – kanapa przykryta śnieżnobiałą narzutą, poduchy ozdobione falbanami. kwiatki, przeszklona serwantka stojąca z tyłu pokoju. Ten domek to oaza shabby, a zarazem dowód na to, że na zmiany nigdy nie jest za późno.

Obserwuj nas

Poznaj nasze aplikacje